|
Her i årets første måneder sender sikringsvirksomheden SafeGroup AS i Brabrand en helt ny type tyverisikring på markedet. TrackMark, som konceptet hedder, er både tyverimærkning, sms-tracking og et helt nyt online registreringsværktøj i ét. Når en værdigenstand er mærket og registreret, kan man i løbet af få sekunder spore ejeren med en almindelig mobiltelefon.
Med TrackMark kan man både registrere og efterfølgende administrere både, biler, værdigenstande og andre effekter. Og man gør det først og fremmest centralt i ét system.
Effektiv mærkning og registrering af både
Først mærkes både med et lille skilt, som limes permanent ind i overfladen. På skiltet står et sms-nummer samt en unik 8-cifret kode. Hver enkelt TrackMark-kode genereres ud fra en avanceret formel, der gør det næsten umuligt for brugeren at taste forkert og ramme en anden kode ved et uheld.
Når genstanden er mærket, logger man på systemet via www.safegroup.dk. Her har brugeren sin egen TrackMark-konto, hvor man kan registrere oplysninger om ejeren, havneplads mv. Man er selv herre over systemet, som byder på mange muligheder, og man kan nemt opdatere, rette og slette informationer, hvis den mærkede genstand flyttes, sælges eller andet. Og så kan man naturligvis også markere, at en genstand er STJÅLET. Dette vises senere i sms'en.
Mobilen identificerer båden
Så snart informationerne er lagt ind, er det muligt at spore bådens ejer med en helt almindelig mobiltelefon. Det kræver hverken scanner eller andet specialudstyr. Man sender ganske enkelt en sms med TrackMark-koden til det viste telefonnummer, og kort efter får man en sms retur med information om ejeren. Står der fx STJÅLET UDSTYR i sms'en, er det især vigtigt at kontakte ejeren.!
Men hvorfor skal mobilen overhovedet blandes ind i tyverimærkningen? Hvorfor ikke blot mærke både med navn og adresse?
- Det er lige præcis dét spørgsmål, som hele ideen er udsprunget af, lyder svaret fra SafeGroups direktør Bent Ole Nørregaard.
- Flere af vores kunder har af forskellige årsager ønsket en tyverimærkning, som ikke skilter med navn og adresse. Det kan for eksempel være, fordi båden er leaset og således ikke tilhører brugeren, siger Bent Ole Nørregaard og fortsætter.
- Der findes allerede flere systemer på markedet, som kan noget af det samme, men de kræver alle sammen specialudstyr, en scanner eller lignende, for at aflæse koden på den mærkede genstand. Det gør TrackMark ikke. Her skal du bare have en helt almindelig mobiltelefon, og sådan en render vi jo efterhånden alle sammen rundt med.
Online registreringssystem kan spare mange timer
Men TrackMark er mere end blot en avanceret form for tyverimærkning. Man får nemlig adgang til et stort online registreringssystem, som gør det muligt at holde styr på ALLE ens mærkede effekter centralt i ét system.
- Det kan være en rigtig tidsrøver at holde styr på alle ens mærkede genstande. Tingene flyttes, sælges, kasseres og forsvinder i en uendelighed. Og der kommer hele tiden nye til. Men med TrackMarks online system får man et rigtig godt overblik over tingene og et effektivt værktøj til at holde styr på det hele. Så systemet kan faktisk bruges til meget mere end tyverimærkning, understreger Bent Ole Nørregaard.
TrackMark er udviklet og brugsmodelbeskyttet af SafeGroup.
|